Archív pre kategóriu ‘Bolehlav’

Ľadový štít

Tretia úvaha z potuliek Tatrami

Z Popradu som vyrazil okolo 6,00. Samozrejme, nechcelo sa mi. Ani vstávať, nie to ešte sa rozhýbať a niekam šľapať. „No čo som sem prišiel pivo popíjať“, pomyslel som si, „potom by ma to mrzelo“. „A čo si pomyslia ostatní? Musím si predsa zachovať aký, taký kredit.“ Bol som však ako spomalený film. (Zobraziť viac…)

oM
oM on august - 12 - 2021
ketegória: Bolehlav, Naše akcie

Vrch Satan

Druhá úvaha z potuliek Tatrami

Neviem, ako vy, no ja si neraz beriem do rúk tú istú knihu, aby som si pripomenul jej príbeh alebo myšlienku, ktorá ma oslovila. Často si v niektorých, hlavne v tých viac podnetných knihách urobím poznámku, podčiarknem vetu či zvýrazním odstavec. (Zobraziť viac…)

oM
oM on august - 10 - 2021
ketegória: Bolehlav, Naše akcie

Kopské sedlo

Úvaha z potuliek Tatrami

Zdá sa mi, že v poslednej dobe sa v mnohom nejako limitujeme, súťažime. Také Duolingo, prostredníctvom ktorého sa pokúšam osvojiť si niečo z cudzieho jazyka, mi neraz napíše, v akom som poradí, a že mi hrozí vypadnutie z tej a tej ligy, že stratím rad bez prerušenia, a podobne. (Zobraziť viac…)

oM
oM on august - 9 - 2021
ketegória: Bolehlav, Naše akcie

scialpinismo2Skialpinistické viazanie má jednu charakteristickú vlastnosť. Klopká. Pri každom kroku: klop-klop.  Dnes ráno vynikalo obzvlášť.  Čerstvo napadnutý sneh tlmil zvuky okolia, krajina bola pustá a aj moja spoločníčka Bajka bola hodný kus predo mnou.  Terén sa stával čoraz strmším. Spočiatku nestíhali pľúca, potom sa pridali svaly na nohách, chytené dutiny protestovali proti liečbe „klin klinom“ a na studenom vzduchu spôsobovali nepríjemné bolesti uší a zubov. Cieľ cesty sa črtal na obzore, z mojej perspektívy vo veľkej diaľke. Koľko klopnutí bude ešte treba…   V bielej samote som počúvala klopkanie. Klop – klop. Ako tikot hodín, ako tlkot srdca. Každá sekunda, každý úder odpočítaný klopnutím viazania.  Pred každým „klop“ sa svaly napnú a zdolajú kúsoček z príkreho svahu, pľúca sa nadýchnu… a s tou bolesťou to tiež ešte toto klopnutie pôjde.  Tiché  „klop“ neustále podčiarklo prítomný okamih.  V prítomnom „klop“ bol terén príjemný a kráčanie ľahké. Len ja a Ďumbier. Bez nedosiahnuteľných cieľov, bez nenaplnených predstáv, bez vlastnej malosti, slabosti, nehodnosti, bez porovnávania. Len ja…

 

Anička
Anička on január - 31 - 2015
ketegória: Bolehlav

IMG_5477

Ďumbier – západ slnka

Opäť som sa raz v nedeľu večer vybral na Štefáničku, aby som trochu pookrial… Počasie bolo premenlivé, ale viac-menej sychravé a pod mrakom. Pri chate som usúdil, že do zotmenia je ešte čas a poveternostné podmienky sú znesiteľné, preto som hneď vykročil na Ďumbier. Cestou nahor sa mi naskytol zaujímavý prírodný úkaz. Na západe sa ukázalo slniečko, a ako mraky postupovali na východ, slniečko sa zväčšovalo. Úžasné, západ slnka a slnko rastie ako pri rannom brieždení! Trvalo to však iba chvíľu, lebo skutočne bol západ. Kým som vyšiel na vrchol ku krížu, už sa zmenšovalo. (Zobraziť viac…)

oM
oM on september - 16 - 2013
ketegória: Bolehlav