Archív pre kategóriu ‘Naše akcie’

oM
oM on január - 3 - 2023
ketegória: Naše akcie
Značky:

Ďumbier

Už dlhšie sa nám nepodarilo nikam vyraziť. Ovplyvnilo to viacero okolností a povinností. Keďže pred týždňom bolo sv. Barbory, tak naša Barborka sa vyjadrila, že by si veľmi priala, keby sme išli aj z príležitosti jej sviatku na nejakú chatu. Zamýšľali sme sa nad rôznymi destináciami. Napokon zvíťazila Štefánička a zhodou okolností, napriek zimnému horolezeckému zrazu Jamesu na Ďumbieri v tomto termíne, našlo sa pre nás miesto. (Zobraziť viac…)

oM
oM on december - 10 - 2022
ketegória: Naše akcie
Značky:

Kozí chrbát

Ako je všetkým známe, 17.november nám každoročne ponúka deň voľna. Nebolo tomu inak ani teraz a v našom UPC padol nápad zorganizovať jesennú túru v okolí Banskej Bystrice. Voľba padla na Kozí chrbát (1330m), ktorým končia Starohorské vrchy a začínajú Nízke Tatry. Dnešná turistická partia sa skladala z 8 členov a deň sme začali rannou omšou v UPC. Pokračovali sme spoločnými raňajkami a naplnení skvelým jedlom a pokojom (ako nám odkazovalo dnešné evanjelium) sme sa vydali do dedinky Moštenica, odkiaľ sa začínal náš dnešný výlet. Začali sme pekne zhurta rovno kopcom hore, no cestička sa menila každým krokom. Raz hore, raz po rovinke, bolo to naozaj pestré. Cestou sme stihli obdivovať aj nejaké tie hríby, popočúvať zvuky prírody a štebotanie vtáčikov. Po príjemnom úseku lesnou cestičkou sme sa dostali do sedla Hadlanka, kde sme sa zo žltej turistickej značky napojili na červenú, konkrétne na Cestu hrdinov SNP. Hustá hmla však zahaľovala všetko naokolo, tak sme ani nevedeli aký terén nás bude čakať zo sedla na Kozí chrbát. Vybrali sme sa prudkým kopcom hore, ktorý bol poriadne šmykľavý od blata a dal zabrať každému z nás. Úspešne sme sa však všetci dostali na vrchol, kde sme museli vybrať aj čiapky a rukavice, pretože miesto slniečka nás hore čakal mrazivý vzduch. Zababušení sme vytiahli nejaké tie dobroty od koláčov, čokolády až po jabĺčka a dodali sme si trošku energie. Nezabudli sme ani na spoločnú fotku a celí vymrznutí sme sa pobrali späť rovnakou trasou. Mokré listy však boli nevyspytateľné a každú chvíľu sme sa navzájom chytali pri polopádoch. Našťastie to ale každý ustál. Po celkom svižnej ceste dolu sme sa rozhodli ísť pozrieť ešte Moštenické travertíny a vodopád. Niektorí z nás dokonca stavili na otužovanie a otestovali studenú vodu z potoka. Pred nasadnutím do auta sme sa zastavili aj pri minerálnom prameni a nabrali vody i sily. Cesta späť do Bystrice bola neporovnateľne tichšia oproti tej rannej a naše telá vykazovali známky únavy. Všetci sme sa však tešili na perfektnú fazuľovú polievku z kuchyne otca Martina, na ktorej sme si spoločne pochutnali a zakončili tým našu novembrovú túru.

Myslím, že môžem za všetkých povedať, že to bol krásne strávený deň so skvelými ľuďmi a aj keď nám počasie nedovolilo pokochať sa okolitými výhľadmi aj tak sme si to nesmierne užili.

Report: Veronika

Veronika Kozová
Veronika Kozová on november - 18 - 2022
ketegória: Naše akcie
Značky:

Rozsutec a Stoh

Sviatkom Všetkých svätých, ktorý je zároveň aj štátnym sviatkom, nám umožnil „predĺžiť“ si víkend. V pondelok pred týmto sviatkom sme naplánovali turistiku v Malej Fatre. Vzhľadom na skutočnosť, že Anička sa zotavovala po Covide a pľúca jej vládali menej ako obvykle 🙂 , sme sa rozhodli nakombinovať výkonnostné trasy. Rekonvalescenti mali možnosť využiť lanovku do Snilovského sedla, hrebeňom prejsť cez Chleb a pokračovať ďalej, kým nestretnú tím výkonnostne „zdatnejších“. (Zobraziť viac…)

oM
oM on november - 1 - 2022
ketegória: Naše akcie
Značky:,

Na Králičke

V tomto týždni som mal v kalendári naplánovanú účasť na celoslovenskej porade riaditeľov cirkevných škôl v Poprade. Zároveň v tomto týždni, už v pondelok, teda o deň skôr sme mali so spolužiakmi a bratmi kňazmi, dohodnuté stretnutie v Ostrovanoch pri Sabinove, kde sme slúžili sv. omšu za nášho zomrelého spolužiaka Petra. Povedal som si, že keď je to takto, vyrazím z Banskej Bystrice už skoro ráno a cestou sa trochu prebehnem.

O 7,00 som zaparkoval na Čertovici. Spočiatku sa mi veľmi nechcelo opustiť vyhriate autíčko. Ale napokon sa to podarilo a ja som vyrazil cez Lajštroch na Štefáničku. Čo poviem? Trasa je známa, takže opisovať ju netreba. Ľudí minimum, aj to skôr cestou nazad. A ranné výhľady a panorámy boli úchvatné 🙂

Na chate som trochu posedel a podebatil s domácimi. Užil si cestu nazad a vyrazil do Starého Smokovca, kde som mal na túto noc ubytko. Skultúrnil som sa a išiel na stretko do Ostrovian.

Profil trasy:

oM
oM on október - 19 - 2022
ketegória: Naše akcie
Značky: