Ortutské jazierko

Túto trasu sme absolvovali na konci novembra predchádzajúceho roka, čomu sa bližšie venuje patričný článok (Pozri odkaz: Prameň Grófov obed). Článok opisuje nielen trasu, ale prináša aj krátky historický kontext, ktorý sa spája s prameňom Grófov obed a jeho okolím.

Nás inšpirovala počas Corona izolácie túžba podniknúť trochu väčšie dobrodružstvo v okolí Banskej Bystrice a samozrejme aj trochu inú trasu oproti tým, ktoré sme bežne podnikali. Veď už sa to istým spôsobom začínalo podobať tým múrom, v ktorých sme sa v tomto období zdržiavali viac, ako po iné dni. 🙂

Pravdepodobne sme bežali svižnejšie, ako v novembri. Jednak sme už vedeli, čo nás čaká, no a máme už niečo v tejto sezóne odbehnuté. Aj keď je pravda, že Barborka privítala každú pauzičku a občas pripomenula, že by som mohol viac fotiť. 🙂 Na celom úseku až po Ortúty sme stretli občasných výletníkov, či už postupovali pešo alebo si zvolili bicykel za dopravný prostriedok. Jeden cyklista si to pustil tak rýchlo, že keď sa vynoril z poza zákruty a zazrel nás, brzdil tak mocne, až som si myslel, že to rovnováhou neoustojí.  Napokon sme sa v zdraví obišli. Istá rodinka, ktorá fučiac od Ortút vyšla po zelenej na našu trasu k smerovníku Pod Košiare a vidiac, že sa dokonca pohybujeme behom, nás zase ohodnotila titulom „To sú ale magori…“ 🙂 No všetko to bolo veľmi milé a my sme si užívali pohodovú atmosféru a pokoj krásnej prírody.

Na Ortútoch sa hustota pohybu ľudí výrazne zväčšila. Hoci veľmi pozitívne hodnotím zvýšený záujem ľudí a zvlášť spoločne celých rodín o pobyt v prírode, predsa len mám radšej pokojnejšie teritória. Z tohto dôvodu sme zmenili trasu a k chate na Suchom vrchu sme nešli cez Ortútnô a Mútnô, ale cez Cipkové jamy a okolo Nemeckého vrchu.

Profil trasy

oM
oM on máj - 10 - 2020
kategória: Naše akcie
Značky:

Leave a Reply