Horná Túfna

Konečne prišiel čas na dlho očakávanú a plánovanú hrebeňovku z Horného Harmanca do Žabokriek, rodiska Paliho Polonca. 10 dobrodružstvachtivých turistov a šofér Samo sa tak ráno stretlo na svätej omši v UPC, po ktorej nasledovali skvelé raňajky. Po tejto úvodnej príprave sme plní očakávaní nasadli do áut a Samo s Miškou nás bezpečne odviezli až do úvodného bodu našej trasy, Horného Harmanca. V takejto zostave sme si spravili ešte mini výlet k neďalekému vodopádu a rozlúčiac sa so Samom, ktorého volali povinnosti, sme vyrazili k Harmaneckej Tisine.

Skôr príjemná prechádzka po rovnej lesnej cestičke než zdolávanie náročných kopcov dávala tušiť, že plánované prevýšenie sa naakumuluje do záverečnej časti trasy. Zabratí do rozhovorov sme si ani neuvedomili, že máme za sebou prvé kilometre a prejdúc popod železničný most sme sa dostali k vchodu do železničného tunela na trase z Banskej Bystrice do Vrútok. Ide o najdlhší tunel na území Slovenska s úctyhodnou dĺžkou 4,7 kilometra. Otec Martin nás ešte poučil o bielych čiarach v tuneli, ktoré v závislosti od toho, či stúpajú alebo klesajú, dávajú tomu, kto by sa v takomto tuneli ocitol, informáciu, ktorým smerom sa rýchlejšie dostane od úkrytu.

Po tejto krátkej pauze sme už zamierili na „Zaberácku“ (áno začali sme cítiť prevýšenie) a Zalámanú dolinu. Tú sme však nemali v pláne prejsť celú, nakoľko sme chceli cestou navštíviť jaskyne Hornú a Dolnú Túfnu. Po niekoľkých kilometroch sme si tak dopriali ďalšiu pauzu a zišli z cesty krížom cez les, smer Dolná Túfna. Nakoľko terén bol komplikovanejší, otec Martin zaistil cestu horolezeckým lanom a po jednom sme zostúpili k jaskyni. Tu sme sa rozdelili na dva prieskumné oddiely, nasadili čelovky a vydali sa skúmať, čo sa skrýva v hlbinách. Jaskyňa bola úchvatná už od začiatku. Bohatá kvapľová výzdoba, i keď na mnohých miestach bohužiaľ poškodená predchádzajúcim nezodpovednými návštevníkmi, sa leskla vo všetkých mysliteľných strieborných odtieňoch. Tento odlesk spôsobovali maličké kvapôčky rosy. Jaskyňa bola na niektorých miestach pomerne nízka, čo nám vyšším spôsobovalo drobné problémy. Celá námaha však stála za to, keď sme sa čupiac dostali do prvej miestnosti s nádhernými jazierkami. Ak sa druhej skupine zdalo, že na nás dlho čaká, tak na tomto mieste musela pochopiť prečo. Plížiac sa ďalej sme sa dostali až k záveru jaskyne s ďalšími zaujímavými striebristými útvarmi. Po povinnej fotodokumentácii sme ešte na chvíľu zhasli baterky a ocitli sa v úplnej tme a tichu jaskyne. Pre zvýšenie hladiny adrenalínu na nás cestou späť pre istotu vyletelo zopár netopierov.

Využijúc prestávku počas návštevy jaskyne druhou skupinou sme sa občerstvili a začali prudko klesať k Hornej Túfnej (áno, klesať k Hornej Túfnej). Jaskyňa Horná Túfna je skutočne vyššie položená ako Dolná Túfna, avšak najprv je potrebné klesnúť dole k zeleno značkovanému chodníku v Túfnej doline. Väčšina nastúpaných metrov sa vyparila a začíname od začiatku. Kráčame úzkym turistickým lesným chodníkom, za čo sme vďační, pretože slniečko celkom pripeká a v lese je príjemne. Za pomerne krátky čas sa ocitáme pred jaskyňou Horná Túfna (P.S. ak by ste ju chceli navštíviť, tak odbáča sa pri Fajkovom strome. P.P.S. fajkovom, nie fejkovom 😀 ) Horná Túfna na rozdiel od maličkého vchodu do Dolnej Túfnej je vo vyústení obrovská. Kráčajúc ňou hore sa síce zužuje, ale po prekonaní tohto úseku sa ocitáme v obrovskej sieni. Výzdoba sa od Dolnej Túfnej podstatne líši. Miesto striebristých kvapľov a nízkeho stropu Dolnej Túfnej tu nachádzame bielu výzdobu ponášajúcu sa na obláčiky a veľkú sieň. Jaskyňa je pomerne dlhá avšak až po preplazení úzkym úsekom. V zadnej miestnosti sa našli i kosti pravekého medveďa. Niektoré sú i pri vstupe do nej. My však zostávame len pri obdivovaní tejto siene. Ešte klasická prieskumnícka foto a chvíľa so zhasnutými baterkami a vychádzame príjemne schladený pred jaskyňu.

Následne pokračujeme v stúpaní na Kráľovu studňu s vidinou oroseného pivka alebo kofoly podľa chuti. Pred hotelom sa nám otvorili krásne výhľady na okolité hole. Navečerali sme sa na terase pred hotelom a rozprávali sa až kým sa nezotmelo. Po zotmení sa začali na lúke pred hotelom schádzať ľudia a montovať teleskopy. Vystihli sme jeden z dní, kedy sa na Kráľovej studni konajú astronomické prednášky spojené s pozorovaním hviezdnej oblohy. Kráľova studňa patrí totiž k najtmavším miestam Slovenska s najlepšími podmienkami pre pozorovanie. Farebný Jupiter, Saturn zo svojimi prstencami, hviezdokopy, galaxie,… to všetko sme mali možnosť sledovať spolu so zaujímavým výkladom prítomných odborníkov. Plní zážitkov sme sa zabalili do spacákov s očakávaním, čo prinesie nasledujúci deň.

Report: Miška a Vlasťo

 

Vlasťo a Miška
Vlasťo a Miška on august - 1 - 2021
kategória: Naše akcie
Značky:

Leave a Reply