Podskalský Roháč

Druhý deň tripu v Strážovských vrchoch pozýval do pekného rána. Modlitba ešte v pokojnej nerušenej atmosfére Homôlky, raňajky s neodmysliteľnou kávou a už som sa presúval na Chrústiku do Mojtína. Čakali ma dva vrcholové ciele, Ostrá Malenica a Poskalský Roháč.

V Mojtíne som našiel turistický rázcestník so zelenou značkou, ktorá ma úzkou asfaltkou vyviedla až nad domy pod areál s drevenicami, kde som zaparkoval Chrústa.  Hoci je Ostrá Malenica dolomitová dominanta severnej časti Strážovských vrchov a s výškou 909m prakticky najvyšším vrcholom v tejto oblasti, predsa len je turisticky málo navštevovaná. Trasa z počiatku vedie nádhernými lúkami a pod Rakytníkom (807m) vstúpi do lesa. Terén je vlnitý. Po výstupe na Rakytník a krátkom hrebeni, ktorý miestami ponúka výhľady na Kľak a Strážov, klesá nadol a takmer okamžite pozýva do mierneho stúpania na vrchol s romantickým názvom Dievča (832m), kde sa nachádzajú skalné útesy s pomenovaním Ostrý hrádok. Nasleduje prudké klesanie a ešte prudšie stúpanie do výšky 870m na Malenicu. Turistický rázcestník odkazuje na vrchol Ostrej Malenice, ku ktorému vedie chodník pomedzi impozantné dolomitové skalné vežičky, ktorými je hrebeň posiaty. Jednoducho je čo obdivovať. Na vrchole je nenápadný kríž, vrcholová kniha a samozrejme vrchol ponúka výhľady pomedzi preriedené stromy. Dá sa rozoznať Veľký a Malý Manín, Považský hrad, dediny Slopná a Dolný i Horný Lieskov ako aj Považská Bystrica. Pár fotiek a už bežím tou istou trasou nazad.
Trasa tam aj spät je dlhá zhruba 11km a počas nej je treba nastúpať okolo 540m.

Malé občerstvenie pri aute a už som sa presúval do obce Podskalie, nad ktorou sa vypína skalné mesto s množstvom skalných útvarov, ktoré dostalo pomenovanie čiastočne podľa svojich bizarných tvarov a samozrejme aj podľa obce, nad ktorou sa týči. Ide o Podskalský Roháč (720m), ktorý je prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany a pohyb je možný len po vyznačenom chodníku. Ten nevedie až na samotný vrchol, ale iba na Veľké skaly (628m). Trasa smeruje  spevnenou cestou z obce Podskalie ku kaplnke Panny Márie Snežnej, kde sa nachádzajú drevené lavičky a informačná tabuľa  o prírodnej rezervácii a sprístupnenom chodníku. Ten je označený zelenou vyhliadkovou značkou. Priamo od kaplnky vidno drevenú vstupnú bránu do prírodnej rezervácie, ďalej je orientácia podľa označeného chodníka. Samozrejme, oproti Ostrej Malenici, som na Podskalský Roháč nebežal, ale kráčal a miestami aj štveral. Trasa prechádza niekoľkými exponovanými úsekmi a najťažším je malé Skalné okno, ktoré je potrebné podliezť, alebo preliezť. No určite to zvládnu aj menej zdatní turisti. Avšak hoci je od roku 2009 chodník legálny, pohyb po ňom je iba na vlastné nebezpečenstvo. Výhľady z výstupu, ako aj z náhornej plošiny sú nádherné. Od vrchola Veľkých skál, pokračuje chodník neoficiálne ďalej, no vzhľadom na prísny stupeň ochrany, treba zvážiť, či budete pokračovať ďalej. Ináč je trasa nadol presne tá istá, ako aj nahor. Od obce Podskalie je to nahor asi 2km s prevýšením približne 230m.

Keďže bola nesmierna horúčava, po zostupe som sa vyumýval v sviežej studničke s ručnou pumpou, ktorá bola voľne prístupná neďaleko zaparkovaného auta. Osvieženie padlo vhod. Potom som sa presunul na lúku pri starom vleku nad Zliechovom, kde som plánoval prenocovať.

 

Foto Ostrá Malenica

Foto Podskalský Roháč

Profil trasy Ostrá Malenica

Profil trasy Podskalský Roháč

oM
oM on jún - 3 - 2021
kategória: Naše akcie
Značky:,

Leave a Reply