Vapeč

Už v apríli som uvažoval o tom, že nahodím do Chrústa, nášho VW Transportéra, karavánovú verziu a vyberiem sa na pár dní do niektorého slovenského pohoria. Potreboval som to ako soľ. No vzhľadom na rôzne povinnosti a inokedy zase na chladné počasie, ktoré pretrvávalo takmer do konca mája, som sa k výjazdu dostal až začiatkom júna. Cieľovou destináciou sa stali Strážovské vrchy. Samozrejme, viažu ma k tejto oblasti spomienky z detstva. Obaja moji rodičia pochádzajú z malých dediniek nachádzajúcich sa v južnej časti tohto pohoria. No predovšetkým ma lákala prevažne pokojná a končiacou sa jarou svieža a sýtymi farbami prebudená príroda.

Chrústa som v popoludňajších hodinách zaparkoval na horskom priechode Homôlka, na parkovisku tunajšieho lyžiarského strediska. Prvý trail run smeroval na Vapeč, majestátny vrchol, ktorý so svojou výškou 956m a s dominantným nezalesneným skalným vrcholom je jedným z najkrajších a turisticky najnavštevovanejších v Strážovských vrchoch. Ak ste mali možnosť niekedy obdivovať Rozsutec v Malej Fatre, tak Vapeč je mu svojim tvarom a príkrymi vrcholovými vápencovými bralami nesmierne podobný. Z Homôlky smeruje k nemu modrá turistická značka. Po výstupe na hrebeň chodník pokračuje prevažne zalesneným terénom. Príležitostne ponúka vyhliadku do okolia a po zostupe do sedla na čistinku aj pohľad na Vapeč. Asi po 3 kilometroch vyjde opäť na čistinku. Nachádza sa tu drevený prístrešok s lavičkami, stolom a ohniskom. Ide o Srvátkovú lúku (770m), kde nás turistický rázcestník nasmeruje na červenú značku. Tú opustíme približne po 1,5 kilometri v Sedle Palúch (925m). Červená značka odbáča vľavo a zostupuje do Hornej Poruby. Posledný pol kilometer na Vapeč vedie vrcholová významová značka.

Samotný vrchol s dominantným krížom ponúka kruhový výhľad do širokého okolia a podotýkam nielen na Strážovské vrchy. Vidno majestátne Vršatské bradlá, ďalej severnejšie rozprestierajúce sa Javorníky a vpravo od nich Malý a Veľký Manín so Súľovskými vrchmi v pozadí. Na opačnej strane zase možno pozorovať končiare hrebeňa Malej Fatry. Poobdivoval som prírodu a panorámy, urobil zopár fotiek a vyrazil tou istou trasou späť na Homôlku.

Horský priechod v popoludňajšom čase prekypoval prevažne ruchom motorkárov, teraz v podvečerných hodinách ho napĺňal nesmierny pokoj. A ja som si s plechovkou piva a s knihou v ruke vychutnával tieto okamihy.

Trasa tam aj späť je dlhá približne 10km s prevýšením zhruba 610m.

Profil trasy

oM
oM on jún - 2 - 2021
kategória: Naše akcie
Značky:

Leave a Reply