Krížna

Keďže mal otec Martin úmysel obhliadnúť si trasu na plánovaný výlet s upecečkármi, vytiahol na obhliadku i nás (mňa a Aničku). Samo nás odviezol do osady Rybô, odkiaľ sme cestami necestami, behom i krokom, za slnka i vetra došli na Krížnu. Dlho sme si vychutnávali pokoj, výhľady, pohodu.  Nocľah sme mali zajednaný v horskom hoteli Kráľova studňa.

Ráno sme sa nikam neponáhľali, raňajky, kávička. Pobrali sme sa nadol po ceste, stretajúc cyklistov, popod Krásny kopec. Na rázcestí sme odbočili na zeleno značený turistický chodník, do doliny Túfna. Dolina dostala pomenovanie vďaka penovcom a penitcom, čo sú usadené horniny, v ktorých kvôli ich mäkkosti môžete nájsť napríklad odtlačky listov. Ľudovo sa tieto horniny nazývali „tufmi“ a tak vzniklo pomenovanie Túfna. Nebeželali sme dlho a vybrali sme sa k jaskyni Horná Túfna. Keďže ja som bola v tejto lokalite i jaskyni úplne prvýkrát, bola som očarená okolitou nádherou. Veľkosťou jaskyne (dlhá je 85m), jej výzdobou.

Pokúšali sme sa nájsť i jaskyňu Dolná Túfna, no neúspešne. Zbehli sme k autu, ktoré sme mali zaparkované v Hornom Harmanci. Parádne to bolo!

 

 

Profil trasy 1

Profil trasy 2

barborka
barborka on máj - 30 - 2021
kategória: Naše akcie

Leave a Reply