Súľovský hrad

 Počasie sa na doobedenie ukazovalo celkom fajn a tak sme sa vybrali spoznávať krásy Slovenska (Anička, Dáška, oM a ja). Toma (otcov nový voz 🙂 )sme zaparkovali na parkovisku pod obcou Súľov. Vybrali sme sa nahor, dlho sme si krásu, ticho prírody mohli vychutnávať úplne sami. Prví turisti nás dobehli pri Gotickej bráne. No očarení touto nádherou nám to vôbec nevadilo. 

Gotická brána je najväčšou skalnou bránou Súľovských skál a jednou z najznámejších a najfotografovanejších skalných brán na Slovensku. Svoje pomenovanie dostala podľa typického zalomenia, ktoré silne pripomína gotické portály. Toto pomenovanie zaviedol až Jan Císařovský (1865 – 1952), ktorý sa považuje za zakladateľa turizmu v Súľove. V minulosti sa Gotická brána nazývala Lomená brána.

Vychutnávajúc si krásu okolia sme dorazili na Súľovský hrad. V historických prameňoch niekedy nazývaný aj Roháč, nemal väčší strategický význam. Bol to malý, pozorovací hrad so značným výškovým rozdielom jeho hornej a dolnej časti. No výhľady z neho boli naozaj očarujúce. Malé občerstvenie, zopár foto a pobrali sme sa nadol na zrmzku do Súľova. Samozrejeme sme si museli pred nástupom do Toma vyčistiť topánky.

Naozaj to bolo krásne. Veľká vďaka.

 

barborka
barborka on máj - 15 - 2021
kategória: Naše akcie

Leave a Reply