smerom na Svrčiník

Prvý apríl, predveľkonočná karanténa, pár ľudí v tom istom prostredí okolo seba, ideálny čas vyjsť niekde do prírody na dlhší výbeh a uniknúť ponorke. Vzhľadom na spomínanú karanténu si vyberám terény, kde je väčšia pravdepodobnosť stretnúť minimum ľudí, čoho efektom je poznanie krás takých lokalít našej prírody, ktoré by som si za bežných okolností z rôznych dôvodov asi nevybral.

Auto som zaparkoval v sedle Malý Šturec (885m), odkiaľ sa tiahne chodník nielen na Krížnu, čo využívajú prevažne cykloturisti, ale aj smerom do sedla Flochová a na Skalku. Po krátkom hľadaní na opačnej strane cestnej komunikácie, ktorá spája B. Bystricu s Turčianskou kotlinou som objavil červenú turistickú značku a vyrazil smerom na Skalku. Trasa viedla cez Priečny vrch (1048m) – Svrčiník (1313m) – Sedlo Flochovej (1300m) – Handel (1255m) – Sedlo Tunel (1155m) – ďalej až na Kordíky (840m), kam po mňa prišla Anička a vyviezla ma po auto na Šturec.

Okrem športového zážitku a psycho-duchovnej hygieny som si odniesol tri poznatky. Prvým je skúsenosť, ktorú som už občas zažil, no zvyčajne na ňu zabudnem. Hoci som sa nenachádzal vo vyšších a turisticky atraktívnejších horách, na danom úseku som nastúpal slušných 1083m. Charakter hrebeňa by som nazval hore-dolu. Po dosiahnutí vrchola to okamžite prudko klesalo a po dosiahnutí sedla hneď prudko stúpalo, a to sa opakovalo niekoľko krát. Ďalšou skúsenosťou je fakt, že hoci trasa poskytovala minimum výhľadov, pohyb lesom poskytol množstvo očarujúcich prírodných krás. A treťou skúsenosťou je prvo-aprílový žart prírody. Terén bol pevný, ale pod popadaným lístím sa neraz skrýval ľad, čo v prudkých svahoch značne znemožňovalo pohyb na dvoch nohách. Od Svrčiníka až po Kordické sedlo som zase bežal po stvrdnutom snehu, no neviem, či ten pohyb vpred vôbec môžem nazvať behom, keďže mi nohy uchádzali do rôznych strán ako v nejakej groteske. Ešteže som na Vianoce dostal bežecké paličky, ktoré ma čakali na svojom mieste doma. 🙂

Štatistika:
Dĺžka: 19,53km
Prevýšenie: 1083m
Čas: cca 4h

Profil trasy:

oM
oM on apríl - 1 - 2020
kategória: Naše akcie
Značky:

Leave a Reply