Grófov obed

Konečne prestalo pršať a hlavne konečne začalo mrznúť. V B. Bystrici sem tam poletoval sniežik, čo prinášalo radosť z blížiacej sa zimy a nádejnej snehovej nádielky. Predsa len by sa už patrilo aj lyže vytiahnuť 🙂 . Okolité končiare sa už aj trochu beleli, no nielen podľa predpovede, ale aj na pohľad bolo vidno, že je na nich veterno. Tak nás opäť raz inšpirovalo rozhodnúť sa pre okolie Banskej Bystrice, Malachova a predovšetkým náučných trás, ku ktorým priložil ruku aj náš Vladko.

Zaparkovali sme na Suchom vrchu a svižným tempom – samozrejme z kopca 😉 – sme vyrazili zeleno značeným chodníkom popri Pony Farme smerom do Malachova. Na Dieloch sme opustili značku a traverzujúc Kút zbehli na koniec Malachova do blízkosti križovatky na Horné Pršany. Zvážnicou križujúcou zjazdovky Ski Centra Medvedica sme vybehli na vrch vlekov, na Slatinky, kadiaľ sa takmer stále jednou vrstevnicou tiahne lesná cesta. Odbočili sme doprava a cez Predné a Zadné Slatinky, Čudenice a Vysočinu sme sa dostali až k zelenému chodníku, ktorý z Horných Ortút stúpa do sedla pod Košiarom. Na tomto mieste sa naša lesná cesta zjednotila s Malachovským náučným chodníkom. Pokračovali sme ďalej cez nádherné Ľadové diery až k prameňu Grófov obed. (Ide o odľahlé horské miesto Malachovskej doliny, ktoré bolo najvyššie položeným a pravdepodobne najstarším baníckym centrom kedysi slavnej Ortutskej banskej oblasti. Už pred 7. storočiami tu dolovali a aj spracovávali ortuťovú rudu – rumelku (cinabarit). V blízkosti prameňa je dodnes možné vidieť kužeľovité jamy po povrchovej ťažbe, takzvané pingy. Meno prameňa je po radvanskom grófovi, ktorý tu údajne rád odpočíval.) Po krátkom oddychu a poobzeraní, sme pokračovali našou lesnou cestou až k modrému turistickému chodníku, ktorý zostupuje zo sedla Tri kríže do Malachova. Cestou na Ortúty sme poobdivovali malebné Ortutské jazierko. Z Ortút potom cez Mútne na lúky na Ortútnom, a potom už len popri jazere Mútnô na Suchý vrch.

Trasa sa dlhými úsekmi vinula nádherným lesom preniknutým krásami začínajúcej zimy. Fotiť sa veľmi nedalo, ale dojmy, ktorými je naplnené srdce sú nesmierne.

Dĺžka okruhu je približne 15,5km, nastúpaných metrov necelých 620 a nám to trvalo s fotením a kochaním sa asi 2,5h.

oM
oM on december - 1 - 2019

Leave a Reply