Passo Giau

Uprostred Dolomitov, medzi Passo Falzarego (2105m) a Passo Giau (2236m), sa rozprestiera horská skupina zvyčajne označovaná ako Skupina Averau-Nuvolau. Pozostáva z  niekoľkých dolomitických hôr, ktoré sú vďaka svojej dostupnosti, krásnemu tvaru a nádherným panorámam často navštevované. Skupinu tvorí z východu na západ Monte Gusella (2595m), Nuvolau (2574m), Becco Muraglia (2271m), Cinque Torri (2361m), Averau (2649m), Crode Negra (2518m) a na juhu sa týčiace Monte Pore (2405m).

Monte Gusella

K zaujímavostiam oblasti patrí, že nádhernú vežu Monte Gusella okrem jej lezeckých trás (zvyčajne IV. a V. stupňa náročnosti UIAA) a ľahkej Via ferraty Ra Gusella, obdivuje tisíce turistov prechodom cez Passo Giau a vďaka jej trojuholníkovému tvaru a kompozícii v prírode je jednou z najpopulárnejších fotografických scenérii Dolomitov.

Nuvolau

Priamo na vrchole Nuvolau sa zase týči najstaršia horská chata Rifugio Nuvolau v horskej oblasti Cortina d’Ampezzo. Bola postavená v roku 1883 na podnet saského dôstojníka Richarda von Meerheimba, ktorý okolo roku 1880 ochorel pľúcnou chorobou a hľadal uzdravenie v Cortine d’Ampezzo. Po uzdravení z vďačnosti daroval peniaze miestnej sekcii nemeckého a rakúskeho alpského klubu s požiadavkou použiť túto sumu na vybudovanie horského útočišťa. Chata dostala názov „Sachsendankhütte“ (Chata Saskej vďaky) a bola prvou svojho druhu v Dolomitoch. Údajne ju niektorí stále volajú „Saská chata“.

Najvyššou horou v skupine je Averau, ktorá sa svojimi majestátnymi vertikálnymi stenami zdá byť bežným turistom nedostupná. A hoci zo severnej strany vedie na ňu najbežnejšia výstupová trasa, dostupnosť vrchola je zabezpečená stredne náročnou Via ferratou Averau a vyžaduje asi 50m lezenia.

Saská chata

O výstupe
Vzhľadom na vývin počasia, poobedné búrky, a aj na okolnosť, že sa nám nechcelo príliš skoro vstávať, hľadali sme trasu časovo menej náročnú. Preto druhý deň nášho dobrodružstva v okolí Cortini d’Ampezzo viedol práve na spomínané tri vrcholy. Zaparkovali sme v malebnom prostredí Passa Giau. Výstupový tím tvorili už iba štyria, keďže Michal sa rozhodol robiť konkurenciu cyklistom a na Bromptone zdolával druhé spomínané slávne sedlo, Passo Falzarego. O tom však pojednáva iný článok v jedinečnom Michalovom podaní.

Averau

Okrem impozantných scenérii a veľkej horúčavy sa mi s výstupom spájajú termíny gazela, káva a hlava. Z Passo Giau sme postupovali turistickým chodníkom č. 443 popod Monte Gusella k výstupovej Via ferrate rovnakého mena. Green, ako správny ítečkár zameraný na moderné technológie a samozrejme zbehlý v angličtine, mal výrazné problémy s názvami pochádzajúcimi zo starodávneho jazyka Ladino Ampezzano alebo Ladino Dolomitico, ktorým sa rozprávalo v tomto regióne od 15. storočia. A tak miesto Monte Gusella bola Gizela prípadne Gazela, a podobne to vyzeralo aj s názvami typu Nuvolau, Averau, či Lagazuoi… Via ferrata však bola skutočne ľahká a Anička, ktorá v predchádzajúci deň úspešne zvládla Torre di Toblin („C“ – náročnosť), sarkasticky hrdo vyhlasovala, že je to nuda, dokonca sa aj zabudla istiť.

Nasledovali výhľady a povinné fotenie na vrchole Monte Gusella a o chvíľu sme tesne popod hrebeň postupovali na Nuvolau. Posledný výšvih na tento kopec je tiež zaistený ľahkou ferratou. Po jej prekonaní sme sa ocitli na turistami zaplnenom vrchole, ktorí v okolí chaty Rifugio Nuvolau posedávali, popíjali nápoje, prípadne niečo konzumovali a samozrejme fotili okolité panorámy. Z chaty sa niesli typické ľudové melódie a vône grilovaných špecialít. V tejto atmosfére sme si vychutnávali espresso macchiato a svačinu prinesenú v batohu.

Po krátkej prestávke sme pokračovali chodníkom č. 439 do sedla Forcella Nuvalau, kam z južnej strany prichádza lanovka. Severnou stranou Averau nás nenápadný chodník priviedol až k výstupovej ferrate. Na tomto mieste Aničkine farratové sebavedomie pomerne rýchlo zhaslo. Pretože hoci je táto zaistená cesta označovaná náročnosťou „B“, niektoré úseky jej robili značné problémy (podotýkam, že aj mnohým iným). Neviem, či si vôbec Anička vychutnala vrchol, lebo celou cestou si hlavu zamestnávala tým, ako to zlezie nadol. Nakoniec to išlo oveľa jednoduchšie, ako očakávala. Skutočne veľa sa toho odohráva v našej hlave a častokrát si robíme problém z toho, čo ešte nie je alebo dokonca ani vôbec nemusí byť. 🙂 Z Forcella Nuvolau sme sa s dobrými pocitmi zo zdolaných kopcov vracali popod južné steny Nuvolau a Monte Gusella k autu na Passo Giau (chodníky č. 464 a 452).

Uvedomil som si, že ešte jeden moment mi utkvel v pamäti. Myšlienka talianskeho horolezca Hansa Kammerlandera, ktorá je napísaná na titulnej strane vrcholovej knihy na Averau: „Vrchol ti patrí iba vtedy, keď sa vrátiš dolu, až do tohto okamihu patríš ty jemu.“ A s vďakou v srdci môžem povedať, že Monte Gusella, Nuvolau a Averau nám už tiež patria.

Profil trasy

 

Nákres trasy: Topo trasy Via ferrata Gusella a Averau

 

oM
oM on júl - 24 - 2019
kategória: Naše akcie
Značky:

Leave a Reply