Görgeyho tunel

Anna naložila dámsku posádku do Fiesty a vybrali sme sa na Králiky. Na temer prázdnom, ale slnkom zaliatom parkovisku sme odparkovali tátoša a vybrali sa na prechádzku na Skalku. Nahor sme išli po zelenej značke. Super cestička cez les (tentokrát som sa nestratila 😉 ), vyšli sme v Králickom sedle. Pobrali sme sa k Bystrickému sedlu a ďalej za vysielačom 😉 , ktorý sme obišli severným okruhom. Poobzerali sme výhľady, posilnili sa a vybrali sa do sedla Tunel k Görgeyho tunelu. Cestou sme narazili ešte na skupinku, ktorá otvárala lanový most na miestnej ferrate.

Krásnou cestičkou sme došli k tunelu, ktorý sa nachádza na tzv. zlatej baníckej ceste. Má dlhú a mimoriadne bohatú históriou. Vybudovala ho zrejme Thurzovsko-fuggerovská ťažiarska spoločnosť, prvý včasnokapitalistický podnik v Európe, a to z dôvodu zjednodušenia cesty medzi banskými mestami Kremnica a Banská Bystrica. Predtým sa medzi týmito mestami chodilo (podobne ako dnes) veľmi zdĺhavou okľukou okolo hôr. Že kopanie tunela nebolo prácou zbytočnou, dokazuje fakt, že sa neprestal používať ani po zániku menovanej spoločnosti. V priebehu vekov ním prešlo veľa celebrít (napríklad slávny protihabsburský povstalec Gabriel Bethlen či cisár Jozef II.), viackrát zohral dokonca významnú dejinnú úlohu. Počas revolúcie v rokoch 1848 – 1849 tadiaľto pred cisárskym vojskom ustupoval jeden z maďarských veliteľov, generál Görgey. Práve vďaka tunelu sa mu podarilo zachrániť svoju obkľúčenú armádu a následne uštedriť Rakúšanom mnoho veľkých porážok. V minulosti bol na počesť prechodu Görgeyho vojsk pred tunelom postavený obelisk s maďarským turulom na vrchole a osadená pamätná tabuľa. Dnes je obelisk, turul i tabuľa dávno preč, tunel však stále nesie Görgeyho meno. Ďalšou významnou udalosťou spätou s tunelom bolo, že v roku 1944 tadiaľto kremnickí minciari pred postupujúcimi Nemcami zachránili 183 kg zlata, ktoré sa po vojne stalo základom československého zlatého pokladu.

Dolu sme schádzali po žltej do Tichej, odtiaľ po zelenej späť na Králiky. Bola to krásna prechádzka. Slniečko, dobrá spoločnosť, jahody, pohoda.

barborka
barborka on júl - 2 - 2019

Leave a Reply